Lincoln Electric / Speedtec 215c Multi-Process Kaynak Makinesi – Ürün İnceleme

MULTI-PROCESS KAYNAK MAKİNESİ NEDİR?

Multi proses kaynak makineleri gazaltı (MIG/MAG), elektrod (SMAW), TIG gibi farklı kaynak yöntemlerini bir arada bulunan kaynak makineleridir.

LINCOLN Speedtech 215c – ÖN İNCELEME

Bu incelememizde özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde yaygın olarak kullanılan bu farklı kaynak yöntemlerini bir arada gerçekleştirebilen LINCOLN Speedtech 215c isimli sinerjik kaynak makinesini inceleceğiz.

Öncelikle bu makinenin endüstriyel bir makine olmadığının altını çizelim ve imalatçının makine için verdiği katalog bilgilerini ve öne çıkardığı özellikleri gözden geçirelim, daha sonrasında da ürünün atölye performansından bahsedelim.

Hafif ve Taşınabilir

Lincoln Electric ürünü “Geleneksel MIG ekipmanı ile kıyaslandığında %48 daha düşük ağırlık.” iddiasıyla piyasaya sunuyor.

Piyasadaki diğer 200 amper sınıfındaki multi process kaynak makinelerini incelediğimizde pek çoğunun 5Kg’lık makaralar ile gaz altı kaynağı yapmak için tasarlanmış olduklarını görüyoruz. 15kg’lık makara kullanılabilen ve taşıma arabasının da yer aldığı bu modelde 43 kg’lık ağırlığın başarılı bir konumlanma olduğunu düşünüyoruz.

Diğer taraftan ürünün ağırlığını 200 amperlik konvansiyonel sistemlerle kıyasladığımızda Lincoln Speedtech 215c ürününün iddiasının doğru olduğunu görebiliyoruz.

Verim / Devrede Kalma Oranları

Durmaksızın yapılan kaynaklar 200 amper kaynak makinelerinin kullanım alanlarında yaygın değildir. Bu sebeple verim değerinin yüksek olmasının bu ürün grubu için gerekli bir beklenti olduğunu söyleyemeyiz. Yine de bir kaynak makinesi edinirken gözden geçirmemiz gereken temel unsurlar arasında verim değerinin yer aldığını belirtmekte fayda var.

 

200 Amper Kaynak Makinesi Sınıfı: Verim / Devrede Kalma Oranları (U1:230V)
Speedtec 215c Firma A Firma B Firma C Firma D
%100: 110 A %100: 100 A %100: 40 A %100: 110 A %100: 130 A

LINCOLN Speedtech 215c ürününü Avrupa ve Amerika’da üretilen diğer kaynak makineleri ile kıyasladIğımızda verim konusunda doğru konumlandırıldığını görebiliyoruz.

Arayüz Ekranı

 

 

 

 

 

 

 

Oldukça kullanışlı TFT ekrana sahip digital bir arayüzü olduğunu söylemeden geçmeyelim. Sektörde karşılaştığımız bir çok kaynak makinesinin kumanda ekranları yetersiz ve karışık olabiliyor.

LINCOLN Speedtech 215c ürünü bu konuda bir adım önde. Çok kısa bir sürede makinenin tüm özelliklerini rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Yöntem değiştirirken ayar menülerinde harcamanız gereken süre 3-4 sn’yi geçmiyor.

 

LINCOLN Speedtech 215c ATÖLYE İNCELEMESİ VE PERFORMANS TESTİ

 

SONUÇ VE ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

ARTILAR:

Monofaze (220V) Çıkışa Uygunluk

Monofaze, yani atölyenizdeki 220V şebeke voltajı ile rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Hafif ve Kolay Taşınabilir

Video incelememizde de detaylı olarak görebildiğiniz gibi ürün gerçekten çok kompakt bir tasarıma sahip ve oldukça hafif. Atölyenin farklı yerlerinde kaynak yapan imalatçılar için oldukça öne çıkan bir avantaj.

Stabil Ark

Multi-process kaynak makinelerinde karşılaşılan en büyük problem vadettiği tüm yöntemlerde aynı ark kararlılığını sağlamaması oluyor. Açıkca söylemek gerekirse bu makinede bizi en çok dikkatimizi çeken olumlu özelliklerden bir tanesi tüm kaynak yöntemlerinde sadece o yöntem için tasarlanmış bir kaynak makinesi gibi kararlı bir ark vermesiydi.

Basit ve Detaylı (Advance) Menü Seçimi

Burn-Back, Punta Kaynağı, Ön Gaz- Son Gaz, Hot Start, Arc Force gibi özel kaynak uygulamalarınızda ihtiyaçlarınızı karşılayacak ekstra özellikler makine içerisinde ayrı bir yazılıma ihtiyaç duymadan sabit olarak geliyor.

Bu özellikleri kullanmak istemediğiniz takdirde makine üzerinde basit menu görünümünü seçebiliyorsunuz. Bu özellikleri kullanmak istemeyen kaynakçılara daha basit ve kullanışlı bir arayüz sağlıyor.

Belirlediğiniz farklı parametreleri hafızaya kaydedebileceğiniz 9 program hafızası bulunuyor.

Karışım ve Karbondioksit Gaz ile Kullanıma Uygunluk

Karbondioksit ve karışım gaz ile kullanılabiliyor, bildiğimiz üzere Avrupa’da ve Amerika’da üretilen birçok multi-proses sinerjik kaynak makinesinin standart paketleri karbondioksit ile çalışmaya uygun olmayabiliyor.

Fiyat/Performans

1 Kasım 2018 tarihi itibariyle ürünün fiyatı 6.500 – 8.000 TL+KDV aralığında

 

EKSİLER:

HF (Temassız TIG başlatma)

TIG yöntemini LIFT-TIG (TIG elektrodunu değdirip ark başlatma) olarak kullanabiliyorsunuz. Makinede HF özelliği bulunmuyor. HF özelliği üst modellerde bulunuyor.

Parametre Programları

Makine içerisinde farklı uygulamalar için 14 farklı program bulunduruyor. Malzeme tipi, gaz cinsi ve tel çapınıza göre bu programlardan dilediğinizi seçebiliyorsunuz. Makine sizlere seçtiğiniz kriterlere göre bir kaynak parametresi vermiyor ancak seçilen programa göre ihtiyacınız olabilecek minimum değerler tanımlı olduğu için bu değerleri gösteriyor. Dilerseniz bu değerler üzerinden manuel olarak tel hızını ve voltaj değerini ayrıca belirleyebiliyorsunuz. Malzeme tipi, gaz cinsi ve tel çapına ek olarak malzeme kalınlığının da seçilerek otomatik parametreler ile kaynak yapma özelliği üst modellerde mevcut.  

 

Ürünü bu linke tıklayarak Askaynak’ın web adresinden de detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Tags:
Call Now ButtonBizi Arayın
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?