İnvertör Çanta kaynak makinası seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca kriterler;

 

• Ağırlık ve ebatlar: Kullanım amacınıza göre daha hafif ve dar alanlara rahat girebilen bir makine tercih etmelisiniz, üreticiler ağırlık bilgilerini ‘Kablolar hariç’ olarak tanımlar. Günümüzde artık 4-5 kg’lık modeller olabildiği gibi 13-14 kg ağırlığında modellerin de olduğunu belirtelim.

• Boşta çalışma gerilimi: Yüksek boşta çalışma gerilimi sayesinde elektrodu tutuşturmak ve yeniden başlatmak daha kolay olsa da iş sağlığı açısından güvenli olmayabilir. 65-70 V civarındaki Normal boşta çalışma gerilimi değerinde olanlar idealdir diyebiliriz. 50-60 V aralığındaki değerlerde çalışma şartlarına bağlı olarak bahsedilen sorunlar görülebilir.

• Koruma sınıfı (IP 21, 23 vb): Eğer sıvı korumasının üst seviyede olması gerektiğini düşünüyorsanız ikinci hanenin daha yüksek bir rakam olmasını tercih etmelisiniz. (21 yerine 23 gibi)

• Verimlilik ve Amper değerleri: Makine satın almadan önce mutlaka iş tipinize göre (çalışacağınız parça kalınlıkları ve tipi, kullanmak istediğiniz elektrod çapı) maksimum amper değerini belirleyin. Makinelerin arkasında yer alan bilgi etiketlerinde hangi amper değerinde ne kadar süre kaynak yapabileceğinizi belirten bilgileri okuyun. Örneğin; %60 verimde 100 A yazıyorsa bu amper değerinde ortalama 6 dk kesintisiz kaynak yapabileceğinizi, 4 dk da makinenin dinlenmesi gerektiğini belirtir)

• Uzun kablo boylarında çalışabilme: Makine üreticileri yaygın olarak standart 3 metrelik kabloları temin ederler, işinize göre daha uzun kablo boylarında çalışmanız gerekeceğini düşünüyorsanız öncelikle test etmenizi veya PFC teknolojisi bulunan makinelere öncelik vermenizi tavsiye ederiz.

• Bazı modellerde Hot Start (Sıcak başlangıç), Arc Force (Daha kararlı ark) vb ilave teknolojiler olabilir, ihtiyacınıza göre tercih edebilirsiniz.

• Garanti ve servis: Yaygın ve ilgili servis ağına sahip markaları tercih etmeniz önemlidir. Siz değerli takipçilerimizin de görüşlerini ve önerilerini bu paylaşımın altına yorum olarak belirtmenizden memnuniyet duyarız.

 

Tags:
1 Yorum
  1. Halil 3 sene önce

    Bilgilendirdiği iz için çok teşekkürler

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonBizi Arayın
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?