PLAZMA KESME NEDİR?

Plazma kesme işlemi, plazma torcunun içerisindeki gazın, enerji ile iyonize edilerek plazma arkı oluşturulması ve gaz tribülansı desteği ile oluşan plazmanın pozitif kutuplanmış ana malzemeye püskürtülerek, etki altında kalan bölgenin ergitilmesi suretiyle bölgeden uzaklaştırılmasıdır.

1mm-150mm arasındaki elektrik iletkinliği olan tüm malzemeler plazma kesme yöntemi ile kesilebilmektedir.

 

PLAZMA KESME YÖNTEMİ VE AVANTAJLARI

İşletmenizde kullandığınız kesim yöntemi kaynaklı imalatınızın kalitesini ve imalat hızınızı doğrudan etkiler.

Fiyat/performans dengesini gözeterek değerlendirdiğimizde ve dünyadaki kullanım oranına baktığımızda plazma kesme yönteminin tartışmasız liderliğinden bahsedebiliriz.

 

ASKAYNAK Plasma 65-Ultra – ÖN İNCELEME

Bu incelememizde özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde yaygın olarak kullanılan taşınabilir sınıftaki karbon çeliklerinde 20mm’ye kadar hızlı ve hassas kesim yapabilen ASKAYNAK Plasma-65 Ultra isimli plazma kesme makinesini inceleceğiz.

Öncelikle ASKAYNAK’ın makine için verdiği katalog bilgilerini ve öne çıkardığı özellikleri gözden geçirelim, daha sonrasında da ürünün atölye performansından bahsedelim.

Hafif ve Taşınabilir

ASKAYNAK ürünü “SINIFININ EN HAFİFİ, YALNIZCA 13KG” iddiasıyla piyasaya sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60-65 Amper Plazma Kesme Sınıfı: Ürün Ağırlıkları
ASKAYNAK Firma A Firma B Firma C Firma D Firma E
*13 Kg
(Net)
26 Kg
(7.6m Torç ile)
25.4 Kg
(7.6m Torç ile)
22 Kg
(Net)
16.2 Kg
(Net)
24 Kg
(Net)

*Torç ile birlikte 15,5 Kg

Sektörde en çok tercih edilen plazma kesme makineleri ile karşılaştırdığımızda ürünün hafiflik ve taşınabilirlik konusunda net bir avantaj sağladığını söyleyebiliriz.

 

20mm’ye Kadar Hızlı ve Hassas Kesim

Ürün karşımıza 20mm’ye kadar olan karbon çeliklerinde hızlı ve hassas kesim iddiasıyla çıkıyor ki 60Amper sınıfındaki diğer markaların ürün bilgilerini incelediğimizde benzer değerleri görebiliyoruz.

 

60-65 Amper Plazma Kesme Sınıfı: Maksimum Kesim Kapasiteleri*
ASKAYNAK Firma A Firma B Firma C Firma D Firma E
20 mm 25 mm 22 mm 25 mm 20 mm 20 mm

*Firmaların kataloglarında belirtilen pürüzsüz kesme değerleridir. Koparma değerleri dikkate alınmamıştır.

ASKAYNAK Plasma 65-Ultra’nın maksimum kesim kalınlığı değerlerinin 60-65A segmenti için yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Verim / Devrede Kalma Oranları

Durmaksızın yapılan kesimler 60-65A plazma kesme segmentinde çok yaygın değildir. Bu sebeple, verim değerlerinin bu segment için çok yüksek önem değeri taşıdığını söyleyemeyiz. Yine de bir plazma kesme makinesi edinirken gözden geçirmemiz gereken temel unsurlar arasında verim değerinin yer aldığını belirtmekte fayda var.

ASKAYNAK Plasma 65-Ultra ve sınıfındaki diğer ürünler arasında bir kıyaslama yaptığımızda diğer markaların da  benzer verim değerlerini tüketiciye sunduğunu görebiliyoruz.

 

60-65 Amper Plazma Kesme Sınıfı: Verim/Devrede Kalma Oranları
ASKAYNAK Firma A Firma B Firma C Firma D Firma E
%40: 60A

%100: 43A

%40: 65A

%100: 46A

%40: 60A

%100: 50A

%40: 60A

%100: 40A

%50: 60A

%100: 40A

%90: 65A

ASKAYNAK Plasma 65-Ultra’nın verim konusunda doğru konumlandırıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu bağlantıya tıklayarak ürünü Askaynak’ın web adresinden de detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

 

ASKAYNAK Plasma 65-Ultra – ATÖLYE İNCELEMESi ve PERFORMANS TESTİ

Plazma ile Kesim Gerçekleştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

– Nozul ile iş parçası arasındaki mesafe 3-6mm arasında tutulmalıdır.

– Kesim işleminin bitirileceği noktada temiz bir koparma sağlanabilmesi için torcun çekme açısı 15-20 derece genişletilerek kesim bitirilmelidir.

– Delme ile başlayan ergimiş metalin torç içerisinden geriye doğru püskürmesini önlemek amacıyla kesme işlemine torcun yatayla 60°, dikeyle 30°’de açı yapacağı şekilde başlanmalı, delme tamamlandıktan sonra 90°’lik dik bir açı ile kesmeye devam edilmelidir.

– Kaynak makinesi, sarf ömrü ve temiz kesim kalitesi elde edebilmek adına hava kurutucu kullanılmalıdır.

– Büyük bir levhanın ortasından dairesel veya köşegen bir parça çıkartılmak isteniyorsa saat yönünde kesim yapılmalı, ortasında dairesel veya köşegen bir delik açılmak isteniyorsa saat yönünün tersine kesim yapılmalıdır.

– Diğer kaynak yöntemlerini gerçekleştirirken kullanılan tüm koruyucu ekipmanlar ile birlikte en az 5 numara koruyucu gözlük kullanılmalıdır.

 

SONUÇ VE ÖNCE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

ARTILAR

Hafif ve Kolay Taşınabilir: Video incelememizde de detaylı olarak görebildiğiniz gibi ürün gerçekten çok kompakt bir tasarıma sahip ve oldukça hafif. Atölyenin farklı yerlerinde veya farklı şantiye ve sahalarda kesim yapan imalatçılar için oldukça öne çıkan bir avantaj.

Hızlı ve Hassas Kesim: 20mm’ye kadar olan malzemelerde oldukça yüksek hızlarda dahi hassas kesim yapma imkanı sağlıyor. Farklı malzeme tipleri ve kalınlıkkardaki kesim performansını atölye inceleme videoumuzda detaylı olarak bulabilirseniz.

Grid Kesim Özelliği: Bu özellik sayesinde torcun tetiğine sadece bir kere basarak aralarında boşluk olan ızgara, parmaklık ve benzeri formdaki parçaları durmadan sürekli olarak kesme özelliği tanınmış.

Hall Sensör (Sabit Akım Kontrol) Teknolojisi: Bu teknoloji sayesinde kesim işlemini gerçekleştirirken el hassasiyetinizi bir anlık kaybedip torcu iş parçasından uzaklaştırdığınızda dahi çıkış akımı değişmiyor ve kesim hassasiyetinde bir bozukluk meydana gelmiyor.

Gerilim Regülasyonu Dengeleyici: Makinenin elektronik tasarımı %10’luk şebeke dalgalanmalarını dengeleyerek hem makinenizi koruyor hem de kesim kalitenizi sabit tutuyor.

Yedek Parça ve Servis Ağı: Plazma kesme makinelerindeki en yaygın kullanıcı problemlerinden bir tanesi de sarf tedariğidir. Markanın geniş bayi ve servis ağı sayesinde satış sonrası servis ve sarf tedariği konularında sorun yaşamayacağınızı düşünüyoruz.

Düşük Maliyet: Bayi tarafından son kullanıcıya ortalama satış fiyatı 17.09.2018 tarihi itibariyle 7000 – 7500 TL + KDV’dir. İlk yatırım maliyetlerinin uygunluğuna sarf malzemesi maliyetlerinin uygunluğu da eklendiğinde ASKAYNAK Plasma 65 Ultra bir adım öne çıkıyor.

EKSİLER

Torcu Ana Malzemeye Temas Ettirerek Kesim Yapamama: Temas ederek kesim yapma özelliği bazı marka ve modellerde bulunuyor. Kullanıcı torcu doğrudan malzemeye temas ettirerek el hassasiyetini daha rahat bir şekilde kullanabiliyor, ayrıca enerji tasarrufu sağlıyor.

Plasma 65-Ultra’da bu özellik bulunmuyor ancak yine de tasarımcıların torcun ağzına yerleştirdikleri metal muhafaza sayesinde malzemeden temas ile referans alarak kesmeyi rahatlıkla yapılabildiğini deneyimleyerek gördük.

 

 

 

 

 

Call Now ButtonBizi Arayın
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?