DUMAN EMME SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ

Kaynaklı imalat uygulamalarında, tüm metallerin kesme ve işleme uygulamalarında kaynakçı sağlığını olumsuz yönde etkileyecek toz partikülleri ve duman oluşur.

İşletmelerimizde çalışırken mühendis, işçi, formen ayırt etmeksizin bir çoğumuzun göz ardı ettiği bu yabancı maddeler uygulamayı yapan kişiler ve işletmede çalışan diğer kişiler tarafından solunum yoluyla alınır.

Uygulama yapılan malzemenin açığa çıkardığı oksit bileşiğinin türüne göre kısa, orta ve uzun vadede solunum güçlüğü, kan hastalıkları, kanser, kronik bronşit, baş ağrısı, akciğer ödemi, metal dumanı ateşi, ağız ve burun mukozasında tahrişler, amfizem, merkezi sinir sistemi, böbrek, karaciğer, kan yapıcı sistem ve kemik yapısı üzerinde çeşitli hastalıklara sebep olur.

Duman ve metal tozlarından korunmak için  genel ve lokal ve havalandırma sistemleri, havalandırma ve filtreleme sistemi bulunan koruyucu kaynak maskeleri gibi ekipmanlar kullanılmalıdır.

 

AVRUPA – AMERİKA VE DÜNYA YÖNERGELERİ

Geçtiğimiz 20 sene içerisinde Avrupa ve Amerika’da bu konuda ciddi tedbirler ve yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştır.

OSHA ABD ve OSHA-AVRUPA kurumlarının ve ISO standartlarının kaynakçı sağlığı için belirlediği limit değerler katı bir şekilde uygulanmakta, gerekli koruyucu ekipmanların kullanılmasının takibi sağlanmaktadır.

Her ne kadar ülkemizdeki mevcut yasalar bahsettiğimiz Avrupa ve Amerika standartları kadar katı olmasa da 15 Nisan 2004 tarihli 25434 sayılı resmi gazete yayınlanan yönerge ve 5 Kasım 2013 tarihinde yayımlanan “Tozla Mücadele Yönetmeliği” kapsamında koruma ve duman emme sistemlerinin zorunluluğu ve işletme kapatmaya kadar giden cezalardan açık olarak bahsedilmektedir.

Ülkemizin Avrupa Birliği Teknik Yönergelerine uyum süreci kapsamında attığı adımlar ile birlikte işçi sağlığı konusundaki yaptırımlar ve zorunluluklar da günden güne artmaktadır.

 

ASKAYNAK CleanArc M100 – ÖN İNCELEME

Tüm standartları ve yönergeleri bir kenara koyacak olursak hemen hemen her gün kaynak dumanı ve metal tozları ile birlikte yaşayan mühendisler ve işçiler olarak, kendi sağlığımız için gerekli önlemleri almak ve aldırmak konusunda kararlı olmalıyız.

Çok önem verdiğimiz bu konu doğrultusunda ekipmanlar hakkında sizlere daha fazla bilgi verebilmek adına ASKAYNAK CleanArc M100 duman emme sisteminin incelemesini gerçekleştireceğiz.

Öncelikle ASKAYNAK’ın makine için verdiği katalog bilgilerini ve öne çıkardığı özellikleri gözden geçirelim, daha sonrasında da ürünün atölye performansından bahsedelim.

Hafif ve Taşınabilir

ASKAYNAK bu ürünü “ATÖLYENİZİN FARKLI YERLERİNDE YAPTIĞINIZ KAYNAKLAR İÇİN İDEAL” iddiasıyla piyasaya sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ürünün boyutlarına ve ağırlığına baktığımızda makinenin oldukça ergonomik boyut ve ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz.

Cihazın taşınma kabiliyetini ve esnek emiş kolun ergonomisini video olarak paylaştığımız atölye çalışmamızda daha detaylı inceleyeceğiz.

 

Emisyon Özellikleri

Makine günde 2-3 saati aşmayan basit kaynak uygulamalar için tasarlanmış. Yağlı, nemli malzemelerin ana malzeme olarak kullanıldığı ana malzemeler ve aluminyum gibi hafif metaller için uygun olmadığı üretici tarafından belirtiliyor.

EMİSYON ÖZELLİKLERİ UYGUNLUK
Kuru Tozlar ve Partiküller EVET
Patlayıcı veya yanıcı kuru tozlar ve partiküller
(Alüminyum ve diğer hafif metaller, zımpara tozu, ahşap)
HAYIR
Gaz, buhar, sıvı ve damla veya sis halindeki sıvı bulunan gazlar HAYIR
Yağlı, nemli veya kimyasal olarak agresif toz ve partiküller HAYIR

Karbon çeliği, paslanmaz çelik gibi ana malzemeler ile günde 2-3 saatlik kaynak uygulamalarınız mevcut ise belirtilen özelliklerin yeterli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

FİLTRE ÜNİTESİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Hava Akış Kapasitesi 1300 m3/saat
Motor Kapasitesi 3000 m3/saat
Ağırlık (kolsuz) 110 kg
Enerji Kullanımı 1,8 A (Dıştan mekanizmalı esnek emiş kolu sayesinde sınıfındaki elektrik verimliliği en yüksek ürün)
Motor Gücü 1,1 kW
Ön Filtre Metal ızgaralı alev tutucu filtre
Ana Filtre F9 EPA Filtre (1 Adet)
Filtre Alanı 21 m2
Boyutlar (YxGxD) 1237 x 655 x 741 mm
Motor Devri 2895 dev/dak
Enerji Girişi 400 V/AC, 50 Hz, 3P N PE
Ses Seviyesi dB (A) 1m Çap: 69
2m Çap: 66
3m Çap: 64

Teknik özellikleri ön incelememizde, makinenin ses seviyesinin rakiplerine nazaran düşüklüğü ve “sınıfındaki elektrik verimliliği en yüksek ürün” iddiası ürünü öne çıkaran özellikleri olarak gözümüze çarpıyor.

Tüm teknik özellikleri, emiş gücü ve hareket kabiliyetini atölye incelememizde birlikte görelim.

 

ASKAYNAK CleanArc M100 – ATÖLYE İNCELEMESi ve PERFORMANS TESTİ

 

SONUÇ VE ÖNCE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Hafif ve Kolay Taşınabilir: Ergonomik tasarımı sayesinde yüksek taşınabilirlik kabiliyeti.

Emiş Gücü: Aynı segmentteki birçok ürün emiş gücü olarak motor kapasitesinin emiş gücünü belirtmektedir. Ancak motor kapasitesinin sağladığı emiş gücü sistemin içerisinden geçerken yaşanan kayıplardan dolayı düşecektir. Duman emme sistemi tercihi yapılırken dikkate alınması gereken değer emiş kolunun sağladığı net emiş kapasitesidir. Bu doğrultuda hava akış kapasitesi değerinin (1300 m3/saat) bu segment için yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Emiş Kolu: Metal tasarım esnek emiş kolu sayesinde kıvılcım kaynaklı delinmelere karşı dayanım ve yüksek elektrik verimliliği sağlıyor. Bu sayede kıvılcım kaynaklı delinmeler ve yıtrıklar sonrası oluşabilecek emiş gücü kayıp risklerinin önüne geçmiş oluyorsunuz.

Temiz Hava Çıkışı: Temiz hava çıkış  makinenin üst kısmında olmasının artı bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin temiz hava çıkışının makinenin yan tarafında olası durumunda iki kaynakçı çalışıyorken, duman emme sisteminden çıkan temiz hava çıkışı diğer kaynakçının gaz korumasına zarar verebilme ihtimali doğubiliyor.

Gürültü Seviyesi: Rakiplerine nazaran oldukça düşük ses seviyesi.

Fiyat: Bu modelin fiyatı esnek emiş kol dahil 13 Eylül 2018 tarihi itibariyle 8.600 TL – 9.300 TL aralığındadır ki fiyat performans açısından uygun bir konumda olduğunu söyleyebiliriz.

Yedek Parça ve Servis Ağı: Geniş bayi ve servis ağı sayesinde hızlı satış sonrası servis hizmeti ve sarf tedariği.

Call Now ButtonBizi Arayın
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?