Aslında bu konu Alüminyum alaşımlarının mekanik mukavemetlerinin nasıl kazandıklarıyla ilgilidir. Bilindiği gibi Alüminyum alaşımları ¨Isıl işlem uygulanabilir olanlar ve uygulanamayanlar¨ olarak ayrıca iki sınıfa ayrılırlar.

Isıl işlem uygulanabilir bir alaşıma sahip olduğunuzu ve bu alaşıma kaynak yaptığınızı farz edelim. Üretimleri esnasında ısıl işlemin son basamağında yaklaşık 200’C civarına çıkan ve mukavemet kazanan alaşım, kaynak işlemi ile birlikte Isı Tesiri Altındaki Bölgelerde de (ITAB) 200’C’nin üzerine çıkacağı için mukavemetinde kayıplar yaşanır, bunu düzeltmenin de tek yolu kaynak sonrasında ısıl işlem uygulamaktır. Ana malzeme ne kadar ısıya ne ölçüde maruz kalırsa o kadar mukavemet yitirmektedir. Kaynak dikişlerinde ise kullanılan sarf malzemesine göre alaşımlar sayesinde kısmen daha yüksek mukavemet değerleri alınabilmektedir.

Tags:
2 Yorum
 1. Sukru Celik 4 sene önce

  Hocam 5000 serisi ve6061 serisini mig ile 4043 tel ile kaynattım kalınlık 10 mm 60-70 toplam acisivar 1 kök 2 kokustu 3-4 yanyana bindirme sonra arkadan yaslayıp kaynattım paslı olarak 160 180 amper civarı görenek Kabul sınırında etmede 6061 in itabindan kırıldı ontav 100derece civarında yaptık kaynak başarılı ama teste geçemedi tekrar yapacağım ne önerirsiniz saygılarımı sunarım

  • Burçin Vargel 4 sene önce

   Merhaba,
   5000 serisi de oldukça geniş bir seri, tam olarak 5xxx alaşımın ne olduğunu biliyorsanız daha detaylı inceleme yapabiliriz. 5000 ve 6000 serisi birbirine yapılan kaynak uygulamalarında 4043 iyi kaynaklanabilirlik verse de en iyi mekanik sonuçlar için uygun bir 5000 serisi sarf metali seçmek gerekli olabiliyor.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonBizi Arayın
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?